RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran:
Kemahiran Hidup Sekolah Rendah
Tahun:
Lima
Bilangan
murid: 16 orang
Kedatangan:
16/16 orang
Tarikh:
1 Ogos 2011
Hari:
Isnin
Masa:
1230 - 1330 ptg
Tajuk:
Ikan Hiasan
Sub
Tajuk: Pengurusan
1.
Mengenal dan memilih jenis makanan ikan hiasan.
2. Mengenal
pasti jenis makanan yang sesuai mengikut spesis ikan.
3.
Cara dan kekerapan memberi makan ikan hiasan.
Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat
i. Menyebut
sekurang-kurangnya 4 daripada 5 jenis makanan berproses/rumusan.
ii. Menyebut
sekurang-kurangnya 5 daripada 8 jenis makanan hidup/semula jadi.
iii.
Menyatakan jenis makanan yang sesuai mengikut spesis ikan.
iv. Menyatakan
kekerapan memberi makan ikan hiasan mengikut masa yang sesuai.
Penerapan
Nilai Murni: yakin, kerjasama, berani mencuba dan mengemukakan pendapat,
berusaha, tekun, sabar
Penyebatian
KBKK: Menganalisis
Teknik
Kajian Masa Depan: Ramalan dan analisis
Sumber
pengajaran dan pembelajaran: LCD (Power point), akuarium dan ikan hiasan, makanan
ikan
Pengetahuan
Sedia Ada: Murid pernah melihat contoh makanan ikan iaiatu jenis pellet.
PROSEDUR PELAKSANAAN
|
ISI PELAJARAN PENGETAHUAN
|
KEMAHIRAN
|
AKTIVITI p&p
|
BBM/Nilai/Teknik KMD/strategi/
catatan/KBKK
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Menggunakan kemahiran berfikir dengan kreatif dan
kritis terhadap satu dialog perbulan untuk mendekatkan murid kepada isi
pelajaran.
|
Kamahiran mentafsir bahan
|
1. Guru menunjukkan satu bahan iaitu contoh makanan
ikan jenis pellet.
Tujuan:
-menarik minat murid
-menguji pengetahuan sedia ada
2. Setelah selesai, guru menyoal murid derdasarkan
bahan tersebut.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran yang
akan disampaikan.
|
ABM/BBM:
LCD (power point), makanan ikan jenis pellet.
Nilai:
yakin
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
Mengenal pasti dan memilih makanan ikan hiasan.
1. Makanan berproses/rumusan
2. Makanan hidup/semula jadi
|
Kemahiran
mengenal pasti makanan ikan hiasan.
|
1. Guru menerangkan cara mengenal pasti makanan ikan
hiasan.berdasarkan power point yang
dipaparkan.
2. Guru mengajukan soalan.
3. Guru menunjukkan contoh makanan ikan.
4. Guru dan murid bersoal jawab.
|
ABM/BBM:
LCD (power point), contoh makanan ikan
Nilai: yakin, berani mencuba dan mengemukan pendapat
KBKK: Menganalisis
|
Langkah 2
(12 minit)
|
Mengenal pasti jenis makanan yang sesuai mengikut
spesis ikan.
1. Ikan karnivor
2. Ikan Herbivor
3. Ikan Omnivor
4. Ikan Pemakan Plankton.
|
Kemahiran mengenal pasti jenis makanan yang sesuai
mengikut spesis ikan.
|
1. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan paparan
power point.
2. Guru mengajukan soalan.
3. Guru juga menunjukkan beberapa jenis ikan bagi
setiap kumpulan utama berdasarkan jenis pemakanannya.
4. Guru bersoal jawab dengan murid untuk mengukuhkan
lagi pemahaman.
|
ABM/BBM:
LCD (power point), contoh makanan ikan
Nilai: yakin, berani mencuba dan mengemukan pendapat
KBKK: Menganalisis
Teknik KMD:
Ramalan dan analisis
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Cara dan kekerapan memberi makanan ikan hiasan.
|
Kemahiran memberikan ikan makanan.
|
1. Berdasarkan power point yang dipaparkan, guru
menerangkan tentang cara dan kekerapan memberi makan ikan hiasan sambil menyoal
murid.
2. Guru juga menunjukkan cara memberi ikan makan.
3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk yang
dibincangkan.
|
ABM/BBM:
LCD (power point), akuarium, jaring, ikan, span,
pencuci akuarium, anti klorin
Nilai: yakin
KBKK: menganalisa
Teknik KMD:
Ramalan dan analisis
|
Langkah 4
(18 minit)
|
Permainan Teka Silang Kata
Penilaian
|
|
1. Guru melekatkan silang kata di papan tulis.
2. Guru membaca soalan dan kemudian memilih murid
secara rawak untuk menulis jawapan pada ruang jawapan.
3. Guru akan membimbing murid.
Guru meminta murid mengimbas kembali tajuk yang dipelajari
|
ABM/BBM:
Lembaran teka silang kata
Nilai: yakin, berani mencuba dan mengemukakan pendapat
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan
|
|
1. Guru memberi penghargaan positif kepada murid yang
telah mengambil bahagian dengan aktif.
2. Guru membuat rumusan tentang tajuk.
|
Nilai: Berusaha, tekun, sabar
|
Kelebihan
Dalam tajuk pengurusan Ikan Hiasan juga, saya menggunakan paparan powerpoint kepada murid saya. Ternyata murid sangat faham dengan tajuk tersebut. Memelihara ikan juga memerlukan pengurusan yang betul iaitu mengenal dan memilih jenis makanan ikan hiasan, mengenal pasti jenis makanan yang sesuai mengikut spesies ikan dan cara serta kekerapan memberi makan ikan hiasan. Dengan paparan power point yang ditayangkan, murid dapat memahami tajuk yang dipelajari dengan lebih dekat lagi.
Kekurangan:
Dalam Langkah ke 4, saya mendapati aktiviti ini hanya terhad kepada beberapa orang murid berdasarkan jumlah soalan. Jadi saya tidak dapat menilai dengan telus tentang pemahaman murid terhadap tajuk ini.
Langkah Mengatasi:
Oleh itu, untuk mengatasi msalah tersebut, saya perlu membuat satu aktiviti di mana semua murid terlibat secara langsung dalam aktiviti tersebut. Contohnya, permainan harta karun yang melibatkan murid untuk bekerjasama dalam kumpulan dalam mencari jawapan.
No comments:
Post a Comment